Parkeler Kaç Çeşittir ve Kaçıncı Sınıf Olmalıdır?

Parkeler Kaç Çeşittir ve Kaçıncı Sınıf Olmalıdır?

Parkeler; kullanım ömrü, ışık ve ısıya dayanıklılık, mukavemet gücü ve kullanılan malzeme gibi kriterlere göre sınıflara ayrılır. Uygulanacakları alanların özelliklerine göre seçilen ve montajı yapılan parke çeşitleri, özelliklerine göre farklı numaralarla sınıflandırılır ve satışa sunulur. Peki, parkeler kaç çeşittir ve kaçıncı sınıf olmalıdır?

3 tip parke çeşidi bulunmaktadır; laminat parke, lamine parke ve masif parke. Laminat parke; yapay malzemeler ile üretilen bir parke çeşididir ve yalnızca en üst kısımları doğal ahşaptan olur. Lamine parkenin de tamamı doğal ahşaptan oluşmaz, ancak alt kısmı talaş katmandan oluşur. Bu malzemenin üstüne doğal ahşaptan üretilen üst tabaka yapıştırılır ve böylece lamine parke ortaya çıkar. Bu özelliğinden dolayı lamine parke fiyatları, laminat parkeye nazaran daha fazladır.

Masif parke ise; tek bir ağaçtan elde edilir ve doğal olarak üretilir. Bu parke çeşidinin bakımı ve döşeme süresi diğerlerine göre daha zor ve uzundur. Buna karşın daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması gibi avantajları vardır. Bu saydıklarımızın dışında, su geçirmez özelliği olan Aquafloor parkeler de vardır. Bu parke türü ise, özellikle mutfak ve banyo gibi zeminlerde tercih edilmektedir.
Parkeler Kaçıncı Sınıf Olmalıdır?

Şayet ev ya da ofis gibi ortamlarda kullanılacaksa; 21, 22 ve 23 numaralarıyla sınıflandırılan parkeler uygundur. 21 numaralı parke, kiler ve yatak odası gibi az kullanılan mekanlar için idealdir. 22 numaralı parke, salon ve çocuk odası gibi giriş çıkışın çok olduğu mekanlar için, 23 numaralı parke ise, evin en fazla kullanılan yerleri için idealdir. Ticari sınıf parke sistemleri olarak tanımlanan ve 31, 32, 33, 34 şeklinde numaralandırılan parkeler ise; darbelerin ve insan yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın