Hangi Parke Modelleri Daha Sağlıklıdır, Nasıl Parke Almalıyım?

Hangi Parke Modelleri Daha Sağlıklıdır, Nasıl Parke Almalıyım?

Parke üretimi yapan bazı firmalar, üretim sırasında kullanacakları materyalleri daha ucuza mal etmek için farklı yollar denemektedirler. Bu durum, tüketiciler açısından çok riskli bir şeydir. Özellikle parke tutkalında kullanılan formaldehit adlı kimyasal, sağlık açısından büyük risk oluşturmaktadır. Bu madde, ağacın sıkıştırılarak yapıştırılması amacıyla kullanılır ve ne kadar çok miktarda kullanılırsa, parke imalat maliyeti de aynı oranda düşer. Mevcut rekabet ortamı, büyük parke firmalarını dahi bu maddeyi kullanmaya itebilmektedir. Peki, hangi parke modelleri daha sağlıklıdır?

Ucuz parkeye olan talebin artması, formaldehit madde kullanılan parkelerin üretilmesine de yol açmaktadır. Bu tür parkeleri kullanan tüketiciler ise, kanser oluşumuna adeta davetiye çıkarmaktadırlar. Dolayısıyla parke alırken oldukça dikkatli olmalı ve iyi bir araştırma yapmalısınız. Nasıl parke almalıyım diye soruyorsanız, öncelikle şu hususlara dikkat etmeniz gerekir;
Parkelerin sağlığa uygun olup olmadığını gösteren E1 belge sistemi geliştirilmiştir.

Satın alacağınız parke ambalajı üzerinde bu yazının olmasına mutlaka dikkat edin. E1, formaldehit maddesinin standartlara uygun şekilde kullanıldığını ifade eder. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus, parke içeriğindeki ağam oranı olmalıdır. Bahsettiğimiz oran %40 – %80 arasında farklılık gösterir ve parke kalitesini gösteren en önemli detaylardan biridir. Ağaç kullanım oranı ne kadar yüksek olursa, parkeniz de aynı oranda sağlıklı olur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), formaldehit madde kullanmayan üreticilerin parke üzerlerinde “bu ürün sağlıksız hiçbir madde içermez” anlamı taşıyan “Mavi Kelebek” amblemini kullandırtmaktadır. Zira herhangi bir üründe sağlıksız olan şey kimyasal madde kullanımı değil, bahsedilen kimyasal maddeyi normalinden fazla miktarda kullanmaktır. Sonuç olarak; sağlıklı parke modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey, E1 belgesi olmalıdır. Bu tür parkelerin sağlığa zararlı etkileri bulunmamaktadır.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın