Laminat Parke Satın Alırken ve Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Laminat Parke Satın Alırken ve Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ahşap parke, yaklaşık 15 yıl öncesine kadar salon haricinde çok kullanılmayan ve ağaç olduğu için fazla özen gösterilmesi gereken bir döşemeydi. Günümüzde ise hem çevresel ve ekonomik faktörler, hem de kullanım ve tamir kolaylığı gibi nedenlerden ötürü ev ya da ofislerde laminat parkeler tercih edilmektedir. Fakat laminat parke satın alırken ve aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

  • Öncelikle renk seçimine dikkat etmeniz gerekir. Koyu renkli parkeler, ortamı hem daha basık ve dar, hem de tozu diğer renklere nazaran daha fazla gösterir. Buna karşın koyu renkli parkeler, albenisi olduğu için tercih edilmektedir ve ortamı daha lüks gösterir. Bu konuda döşeme yapılacak mekanın büyüklüğü ile parkenin kullanım amacı da önem kazanmaktadır.
  • Şayet döşeme yapılacak yer ofis ise daha kalın, ev ise ince parke seçmeniz daha doğru olur. Ayrıca, yoğunluk ve parkelerin taşıyacağı günlük ağırlık gibi detaylara da dikkat etmek gerekir. Ofislerde 31. Sınıf, evlerde ise 21 ve 23. Sınıf parke kullanılmalıdır.
  • Parkenin ISO 9002 belgesi olmalıdır. Bunun yanı sıra, üzerinde firma tarafından verilen garanti süresi de belirtilmelidir. Parke döşemesi yapacak firmadan kesinlikle ek garanti vermesini talep ediniz.
  • Laminat parke, kapalı halde ve döşemesi yapılacak ortamda minimum 48 saat bekletilmelidir (normal oda sıcaklığında). Böylece parkenin kullanılacağı yere göre genleşmesi hazırlanması sağlanır.
    Parkenin döşeneceği yüzey, pürüzsüz ve düzgün olmalıdır. Dolayısıyla döşeme yapacak firma veya ustalar tarafından zemin ölçümü yapılmalıdır. Parkelerin duvara tamamen bitişik olarak döşenmemesi gerekir.
  • Son olarak; temizlik aşamasında kesinlikle deterjan kullanmamanızı öneririz. Bunun yerine su ve sirke ile silebilir, kuru bezle üzerinden geçebilirsiniz. MDF kaplama olduğu için, ıslak kalması veya üstüne su dökülmesi durumunda şişme yapabilir.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın