Parke Kaç MM ve CM Olmalı, Parke Kaç Günde Döşenir?

Parke Kaç MM ve CM Olmalı, Parke Kaç Günde Döşenir?

Laminat parkenin panel kalınlıkları 6 ile 14 mm arasında farklılık göstermektedir. Seçim sırasında ise; hem parke çeşidinin özellikleri, hem de şahsi ihtiyaçlar düşünülmeli ve bir denge oluşturulmalıdır.

Genel itibariyle geçerli olan kanı şudur; kalın parkelerde daralma, kısalma ve profil dayanıklılığı daha iyidir. Parkeler genellikle üç tabakadan (katman) oluşmaktadır; 5 mm ile 10 mm kalınlıkta iki ağaç tabakası ve 5 mm kalınlıkta ahşap tabaka. Cilalı şekilde kullanıma hazır hale getirilen parkeler, montaj işleminden sonra cilalama ya da düzeltme işlemi de gerektirmezler.
Şayet geleneksel ve ilk kullanılan parke türü “masif parke” tercih edilecekse, 16 ila 20 mm arasındaki kalınlıklar uygundur. Masif parkelerin üretiminde dayanıklılık için gürgen, gül, dişbudak ve meşe gibi sert ağaçlar kullanılmaktadır.

Uygulama aşamasında 16 / 18 mm kalınlık, 20 / 100 cm uzunluk ve 3 / 13 cm en gibi boyutlarda seçilen parke parçaları tutkal kullanılarak zemine yapıştırılır. Eğer boşluklar bulunuyorsa, vernik karışımı ve zımpara tozu ile ek yerler rötuşlanır. Daha sonra kalından inceye numaralarda olan zımparalar ile yüzey tesviye edilir ve cilalandıktan sonra kullanıma hazır bir hale getirilir.

Özellikle masif parke döşemesi, nitelikli bir iş gücü gerektirir ve diğer parke çeşitlerine nazaran daha pahalıdır. Buna karşın daha kalıcı olması, masif parkelerin daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken detay, masif parkelerin binanın ömrü ile eşdeğer bir ömre sahip olacağıdır.
Parke kaç günde döşenir sorusuna gelecek olursak; bu süre parke döşenecek zeminin metrekaresine göre değişkenlik gösterir. 100 – 120 m2’lik bir alan olduğunu düşünürseniz, parke döşeme işleminin 1 gün içerisinde biteceğini hesap edebilirsiniz.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın