Bir Kutuda Kaç Adet Laminat Parke Var?

Bir Kutuda Kaç Adet Laminat Parke Var?

Öncelikle parkelerin paket olarak satışa sunulduğunu belirtelim. 1 paket parke, 1,84 m² alan kaplar ve kutu içerisinde 8 adet bulunur. Döşeme yapılacak alanın m² cinsinden büyüklüğünü hesaplamak içinse; parke döşenecek yerin karşılıklı duvarlarının ölçüleri çarpılır.

Parke döşeme işlemi yapılırken, belirli bir montaj firesi ortaya çıkar. Bu fire, alan duvarlarının çapsız, girintili, çıkıntılı ya da düz olmasına göre farklılık gösterir. Mesela; 5×6 = 30 m² olan bir alana ortalama %3 fire payı eklenir ve 31 m² parke ihtiyacının olduğu hesaplanabilir.

Yukarıda hesapladığımız m², satın alınacak olan ürünün ambalaj m² ölçüsüne bölünür ve ihtiyaç duyulan paket sayısı hesaplanır. Örneğin; tercih edilen ürünün ambalaj ölçüsü 1.996 m² olsun. Bu durumda; 31 m² / 1.996 m² = 15,53 sonucu çıkar. Bu da 16 paket parkeye ihtiyacınız var demektir. Peki, bir kutuda kaç metrekare parke var? Bu soruya verilecek cevap, parke çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Koçtaş parkelerine örnek verecek olursak;

  • Classen marka parkelerin bir paketi: 1.996 m² ya da 2.397 m²
  • Kronopol marka parkelerin bir paketi: 2.397 m² ya da 1.864 m²
  • Stepclick parkelerin bir paketi ise; 2.374 m² ya da 2.697 m2’dir.

Diğer markalarda geçerli olan metrekareler ise şöyledir;

  • Parador: 2,1 m2
  • Krono: 2,22 ya da 2,89 m2
  • Pergo: 2.471 m2
  • Elesgo: 1.92 m2

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; parkeyi satın alacağınız yere ve parke markasına göre ürünün bir paketinde kaç metrekare olduğu farklılık gösterir. Bundan dolayı satış personeline danışarak konuyla ilgili bilgi almanızı öneririz. Aksi halde hesapladığınız gibi bir sonuçla karşılaşmayabilirsiniz. Bu da işin uzaması ve maliyetin artması anlamına gelir.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın