Parke Kaç TL’dir ve Ortalama Kaç Saatte Döşenir?

Parke Kaç TL’dir ve Ortalama Kaç Saatte Döşenir?

Evinize veya işyerinize parke döşetmeye karar verdiniz ve aklınıza doğal olarak parke kaç TL’dir sorusu geliyor. Parke fiyatları, kalite ve kullanma nedenlerine göre farklılık göstermektedir. Laminat parkenin metrekare fiyatı ortalama olarak 21 TL’dir ve bu fiyat 60-70 TL’ye kadar çıkabilir. Su geçirmeyen parke fiyatları ise yaklaşık 35 TL’dir, ancak metrekare fiyatı 7-8 TL’ye olan PVC Rulo parkeleri de bulunmaktadır.

Parke döşeme işlemi, 100 metrekarelik bir alan için ortalama 2 günde bitirilir. Toz ve kirin altını temizleme, koyulacak malzemenin konumunu belirleme, ortamı kolay çalışılabilir hale getirme gibi ön işlemler bittikten sonra, parke döşeme işlemine geçilir. Bu noktada izlenecek adımlar ise şunlardır;

  • Fayansları sabitlemeden yerleştirmek ve boyutlarını ölçmek,
  • Kenarlara ve zemine dikkat etmek (takozları duvarlara 10 mm boşluk olacak şekilde bırakmak gerekir),
  • İlk parkeyi taktıktan sonra diğerini 30 derecelik bir açıyla önceki parçaya bitişik bir şekilde yerleştirmek,
  • Aydınlatmayı doğru bir şekilde ayarlamak (laminat zeminin öne çıkması için).

 

Yukarıdaki işlemlerin ardından laminat parkelerin birbiri ardına yerleştirilmesi gerekir. Kesilen parça döşendikten sonra, diğer malzemelerin de ardı ardına dizilmesi gerekmektedir. Bu sayede ortamı hareketlendiren ve estetik bir görünüm sağlayan zemin efekti yaratılır. Parke dizilimini düzgün bir şekilde yapabilmek için; sırayı bitirene kadar birbirine yapıştırmak gerekir. Laminat parkeyi doğru bir şekilde döşemek ve her bir tableti doğru olarak uygulamak için kesiklere de dikkat etmek lazımdır.

Bilhassa boruları ölçtükten sonra yapılacak boru hatları gibi bir takım ayarlamalar yapılmalıdır. Bu işlemin ardından şerit, dairesel parçalar için ahşap kesik ve bir testere kullanılarak doğrusal kesim yapılmalıdır. Gördüğünüz üzere laminat parke döşeme işlemi zahmetli bir süreçtir. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, parke ve usta seçimine de dikkat etmenizi öneririz.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın