Parke Nasıl Döşenir ve Nasıl Temizlenir, Cilalanır?

Parke Nasıl Döşenir ve Nasıl Temizlenir, Cilalanır?

Parke döşemesi yapılırken, ilk olarak zeminin düz olmasına dikkat edilir. Şayet zemin düz değilse, şap atılarak düzeltilir ve döşeme işlemine geçmeden önce kuruması beklenir. Ayrıca parkeleri oda içerisinde bir süre bekletmek, hava ve nemden kaynaklanacak genleşmeyi önler. Zeminden gelecek nemin parkelere işlemesini önlemek amacıyla, zemin ölçülerine uygun naylon serilir. Bu işlemin ardından naylon üstüne şilte serilir ve böylece parke ile zemin arasındaki 3mm’ den az olan boşlukların giderilmesi sağlanır. Parke döşemesi yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka husus, yön tayinidir. Alan büyük ise; uzunluğa paralel, alan küçük ise; ışığın geliş yönüne doğru dikey bir şekilde döşeme işlemi yapılmalıdır.

Parke Nasıl Temizlenir ve Cilalanır?

Şayet doğal yollarla parke temizliği yapacaksanız, arap sabunu kullanabilirsiniz. Temiz bir kovanın içine bir miktar sıvı arap sabunu ekleyin ve temizlik bezini iyice sıkarak parkeleri silin. Eğer arap sabununun kokusunu istemiyorsanız, suyun içerisine birkaç damla portakal esansı veya lavanta ekleyebilirsiniz. Böylece arap sabununun kokusu uçacak ve yerini hoş bir esans kokusu alacaktır. Laminat parke, ahşap parkeye nazaran suya karşı daha dayanıklıdır, fakat temizlik sırasında kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır.

Parke cilalama işlemi içinse 3 adım mevcuttur; temizlik, zımparalama ve cilalın uygulanması. Cilalamaya başlamadan evvel zemin üzerindeki tozları yok etmek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Daha sonra küçük çizikleri ve zemindeki lekeleri gidermek için zımpara makinesi kullanabilirsiniz.

Parke cilasının uygulanışı hem zahmetli, hem de zordur. Ayrıca macun cilaları tercih ediyorsanız, uzun bir zaman harcamanız gerekebilir. Cilayı sürmeden önce bütün yüzeyin nemli olmadığına ve tozdan arındırıldığına emin olun. Cilayı uyguladıktan hemen sonra ise, tamamen kurumasını bekleyin ve bu süre zarfında üzerinde gezmeyin. Ortalama olarak 2 veya 3 gün kadar zeminin kurumasını beklemelisiniz.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın