Hangi Parke Kalitelidir, Güncel Moda Rengi Nedir?

Hangi Parke Kalitelidir, Güncel Moda Rengi Nedir?

Doğru parke seçimi yapmak istiyorsanız, hangi parke kalitelidir sorusunun cevabını da bilmeniz gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk detay ise, parkenin sınıfıdır. Genel olarak 21’den başlayan parke sınıfı, 33’e kadar devam etmektedir. Bizim tavsiyemiz; evde 31. Sınıf, iş yerlerinde ise 32. Sınıf parke kullanmanızdır. Kaliteli parkede olması gereken bir başka özellik, sağlığınıza uygun olması ve gerekli standartlara sahip olmasıdır. Ayrıca E1 belgesinin de olması gerekmektedir.

E1 belgesi; parke malzemesinde sağlığa zararlı bileşenlerin olmadığını, olsa bile, uluslar arası standartlar dahilinde bulunduğunu ifade eder. Tüm bunların yanı sıra, kaliteli parkelerde olması ve olmaması gereken özellikler şunlardır;

  • Mutlaka İSO ve TSE belgeleri bulunmalıdır.
  • 6mm ve altındaki ölçülerde parke malzemesi önerilmez. 7 ve 8mm’lik parkeler uygundur.
  • Düz yüzey ve tutkallı parke almaktan kaçınınız. Özellikle tutkallı parkeler, kilitli sistem parke üretiminden sonra modasını yitirmiştir. Bu anlamda kaymaz yüzey parke daha kalitelidir.
  • Kaliteli parke, minimum 10 yıl garantili olmalıdır. 5 yıl garantili parkenin yüzeyi zayıf olmaktadır. Ayrıca iz ve leke korumalı parke olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Parke; şişmeye, rutubete ve neme dayanıklı olmalıdır. Bu konuda en doğru tercih, anti bakteriyel ve sonsuz desen parke olacaktır.

Parke rengine değinecek olursak; bu konudaki tercihlerin dönem dönem değiştiğini söyleyebiliriz. Güncel olarak en çok rağbet gören parke renkleri ise; üzerinde beyaz ve gri tonlarının hakim olduğu renklerdir. Bunların yanı sıra, testere efektli ve fırçalı eskitmelerin uygulandığı parkeler de tercih edilmektedir. Parke yüzeyi doğallaştıkça, enleri genişler ve boyları uzar. Dolayısıyla, günümüzde daha doğal parkelerin popüler olduğu sonucuna varabiliriz. Buna karşın siyah ve kırmızı gibi renklerin hakim olduğu parkelere ilgi ise giderek azalmaktadır.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın