Parkelam Fiyatları Ne Kadar, Parke Ne Zaman Döşenir ve Ne Zaman Şişer?

Parkelam Fiyatları Ne Kadar, Parke Ne Zaman Döşenir ve Ne Zaman Şişer?

Parkelam fiyatları metrekare büyüklüğüne ve uygulanacak zeminin özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle en uygun fiyata ulaşmak için firmaların ücretsiz keşif hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Parke ne zaman döşenir veya neden parke döşetmeliyim gibi sorular sorabilirsiniz. Parke döşetmenin en önemli avantajı, estetik bir görüntü vermesi ve ortama değer katmasıdır. Ayrıca düzenli bakım yapıldığı takdirde ve doğru olarak temizlendiğinde uzun süre kullanılabilmektedir. Halı yüzeylere nazaran temizlenmesi ve hijyenik kalması daha kolaydır. Parke üzerinde meydana gelen lekeler ise cila ve zımpara ile yok edilebilir.

Parkelam, halı gibi kir ve tozu biriktirmez. Dolayısıyla alerjisi olan kişiler için de ideal bir seçimdir. Aynı zamanda kolay montaj edilebilmesinden dolayı kullanımı da oldukça yaygındır. Peki, parke ne zaman şişer ve neden şişer? Kabarma ve şişme olayı parkelerde en fazla görülen sorundur. Malzeme altında oluşan nemlenme, birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu sorunun esas kaynağı ise, parke altındaki su kaçağı olmaktadır. Malzemenin altındaki su sızıntısı zaman içerisinde tüm parkelerin şişmesine yol açar.

Parke şişmesi, sızıntının boyutuna göre farklılık gösterebilir. Zamanla meydana gelen su kaçağı, parkelerin ayrılmasına neden olur ve bu nedenle sızıntı bölgesi daha geniş alana yayılarak malzemenin tamamen çöp olmasına yol açar. Parkenin şişme nedenleri şunlardır;

  • Rutubet ve nemlenme
  • Malzemenin döşendiği zeminde ıslaklık olması
  • Su sızıntısı ve kalitesiz parke kullanımı

Parkelerin ayrılmasını ve şişmesini önlemek için şu tedbirleri alabilirsiniz;

  • Parke üzerindeki nem, sünger ya da kuru bir bez yardımıyla temizlenmelidir.
  • Montaj işlemine geçmeden önce zemin tam olarak kurutulmalı ve hava alması sağlanmalıdır.
  • Ucuz ve kalitesiz parke yerine, suya dayanıklı parkeler tercih edilmelidir.
  • Döşeme işlemi, kurutma ve yalıtım işleminden sonra yapılmalıdır.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın