Parke Neyle Silinir, Nasıl Kesilir ve Ne Renk Olmalıdır?

Parke Neyle Silinir, Nasıl Kesilir ve Ne Renk Olmalıdır?

Parkeyi silmek için kullanacağınız bez, kolayca sıkılabilen ve tozu içinde hapseden bir bez olmalıdır. Bu anlamda toz toplayıcı özelliği olan fiber bezleri tercih edebilirsiniz. Parke temizliği için yapılacak işlemler ise şöyledir;

  • Bezi ıslattıktan sonra iyice sıkın ve hafif nemli bir hale getirin. Zira çok fazla su, şerit şeklinde izlerin oluşmasına yol açar ve görüntüyü bozar.
  • Su içerisine katacağınız deterjan seçimi de önemlidir. Dolayısıyla özel olarak seçeceğiniz bir deterjan kullanmalısınız. Deterjan yerine arap sabunu ve bir miktar sirkeyi suyla karıştırarak da parkeyi silebilirsiniz.
  • Hafif nemli bir bezle iyice sildikten sonra, üzerinden kuru bir bezle geçebilirsiniz.
  • Son aşama olarak cilalama işlemi yapılır. Parke üzerine sprey cila sıkılır ve böylece parkenin çizilmesi engellenir.

Parke Nasıl Kesilir?

Öncelikle parkeler ters yüzünden işaretlenir ve yine ters yüzünden kesim işlemi yapılır. Parke kesimi için laminat kesme makinesi bulunmaktadır. Bu makinelerin hem elle çalışanı, hem de elektrikli olanları mevcuttur. Bu tür makineler ile yüzeye zarar vermeden, pratik ve düzgün bir şekilde kesim işlemi yapılabilir.

Parke Ne Renk Olmalıdır?

Önceki yıllara nazaran ülkemizde de üretimi yapılan parkeler, dekor ve renk seçenekleri ile oldukça şık bir dekorasyon ürünüdür. Renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise, mobilyalara ve duvarlara uygun bir renk olmasıdır. Koyu renklerin her zaman kirleri sakladığı düşünülür, fakat söz konusu ürün parkeler ise bu durum tam tersine döner. Koyu renkli parkeler, açık renklilere nazaran tozu ve kiri daha fazla belli etmektedir.
Güneş ışığına maruz kalmayan ortamlarda mekanı karanlık ve boğuk göstermemek için açık renkli parke seçimi yapılmalıdır. Dolayısıyla eviniz ya da işyeriniz güneş almıyorsa, açık renkli parke tercih etmenizi öneririz.

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın