Parkeler Neden Ses Çıkarır, Terler ve Kayar?

Parkeler Neden Ses Çıkarır, Terler ve Kayar?

Çevreden kaynaklanan etkenler, kullanılan ahşap ve mekanik etkiler gibi hususlar, zaman içerisinde parkelerde problem yaratabilir. En sık karşılaşılan sorunlar ise; parkenin ses çıkarması ve kaymasıdır. Parke altındaki desteklerinin ve şapın hareketi, yanlış şap kullanımı, uygunsuz çivileme, neme maruz bırakma gibi nedenler, bu tür sorunlarla karşılaşılmasına yol açar. Çözüm olarak; sorunlu bölgeye yapıştırıcı sürebilir, parkeyi zemine vidalayabilir ya da zemin altını güçlendirebilirsiniz. Ayrıca gıcırtılı yerleri vaks veya grafit ile yağlayabilirsiniz.

Parkeler doğal bir malzeme oldukları için zamanla değişim gösterebilirler. Ancak bu durum, iş yerinizde ya da evinizde sürekli olarak tadilat yapmanız gerektiği anlamına gelmemelidir. Parkelerden duyduğunuz gıcırtının en önemli nedenlerinden biri de, zeminin zaman içerisinde gevşemesidir.

Parkeler Neden Terler?

Doğal bir ahşap malzeme olan parke, döşendiği zeminde 15 ile 24 santigrat derece arasında ve %40-60 arası nem oranında tutulduğu zaman sorun yaşanmamaktadır. Ancak mekanda nem sorunu bulunuyorsa ve parkenin nemi alınmaz ise, insan sağlığını da ciddi derecede tehdit edebilmektedir. Parke temizliği için doğal ürünler kullanmak veya süpürmek yeterli olur. Buna karşın doğal olmayan deterjanların kullanımı, parkenin zarar görmesine yol açar.

Parke döşemesi yapılırken boşluk seviyesini yeterli derecede ayarlamak gerekir. Şayet bu boşluk bırakılmazsa ve ortamda fazla nem varsa; parkeler duvara temas eder ve su buharı da parkelere temas ederek terlemesine neden olur.

Parkeler Neden Kayar?

Ahşap ve laminat parke döşemelerinin dezavantajlarından biri de kaymadır. Yanlış temizlik ürünlerinin kullanılması, malzemenin parlaklığını zamanla yitirmesine yol açar. Fakat basit birkaç işlemle ve cila ile bu sorunun çözülmesi mümkündür. Parke kayması gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, sert ağaç ham maddesinden üretilen parkeleri tercih edebilirsiniz (meşe gibi).

[whatsappchat id=2]

Bir cevap yazın